Na początek:

Przedmioty

« Wydział Administracji | Start | faktura »

Konwersja plików do PDF…

Przekonwertuj samodzielnie swoją pracę do formatu PDF.
To naprawdę proste!!!

Studenci wszystkich wydziałów naszej uczelni są zobowiązani do dostarczenia do dziekanatów swych prac licencjackich lub magisterskich w formie plików PDF. Ponieważ dostajemy sygnały, że nie wszyscy wiedzą jak dokonać takiej konwersji, zdecydowaliśmy się na zamieszczenie na naszej stronie opisu kilku sposobów tworzenia plików PDF.

Wszystkie opisywane poniżej metody wykorzystują ogólnodostępne i w pełni darmowe rozwiązania.

1. PDF od Adobe

Firma Adobe na swej stronie umieściła narzędzie, które umożliwia tworzenie publikacji PDF, m.in. z plików pakietu MS Office. Serwis wymaga rejestracji, bezpatnie można utworzyć jedynie pięć pierwszych dokumentów, ale na potrzeby zapisu pracy w zupełności wystarczy. Przed zamianą dokumentu mamy możliwość wybraniu kilku opcji, np. optymalizację na potrzeby stron WWW, lub do druku. Gotowy dokument można pobrać z witryny lub otrzymać jako załącznik do wiadomości e-mail.

2. PDF z OpenOffice.org 2.0

Ci studenci, którzy do pisania swej pracy wykorzystują bezpłatny pakiet biurowy OpenOffice.org (pobierz, ok. 112 MB) mają możliwość stworzenia pliku PDF bezpośrednio z aplikacji Writer. Z menu plik należy wybrać opcję “Eksport do PDF” - zobacz dla wersji angielskiej.

3. PDF z wirtualnej drukarki.

Najprostszym sposobem otrzymania pliku PDF z dowolnego dokumentu jest instalacja tzw. “wirtualnej drukarki”. Po instalacji oprogramowania w systemie pojawi się nam drukarka, która umożliwia wydruk dowolnego dokumentu do pliku PDF. Większość ogólnodostępnych aplikacji jest zupełnie darmowa, rozpowszechniane są bowiem na zasadach licencji GNU.
Jedną z takich aplikacji jest PDFCreator (pobierz, ok. 15 MB). Po pobraniu aplikacji uruchamiamy ją i po zaakceptowaniu warunków licencji czekamy kilka sekund na zakończenie pracy instalatora. Po kliknięciu na przycisk z napisem “Finish” w systemie pojawi sie nowa drukarka o nazwie PDFCreator. Teraz po stworzeniu dowolnego dokumentu w dowolnej aplikacji mamy możliwość wydrukowania go bezpośrednio do pliku PDF.

W razie jakichkolwiek kłopotów z konwersją proszę o -kontakt-, ewentualnie o dostarczenie dokumentu do konwersji do -Pracowni Multimedialnej-.

Hasła: Bez kategorii |